Nastavkom istraživanja stranice prihvatate upotrebu kolačića. Ukoliko su Vam potrebne dodatne informacije i/ ili ne želite da imate kolačiće kada koristite stranicu, posetite deo O kolačićima.

Slažem se
Zvanično otvorena 17. Letnja škola ekonomije

Zvanično otvorena 17. Letnja škola ekonomije

14. jula 2014. godine u prostorijama Instituta ekonomskih nauka, zvanično je otvorena 17. Letnja škola ekonomije pod nazivom „How to Make Western Balkan Tigers? Lessons from Economic Theory and Practice?”. Školu je otvorio Prof. dr Dejan Erić, direktor Instituta ekonomskih nauka koji je pozdravio učesnike i izrazio zadovoljstvo činjenicom da škola nastavlja kontinuitet održavanja u teškoj ekonomskoj situaciji.

Nakon uvodnog govora, učesnicima su se obratili gospodin Henri Bohnet, Direktor Fondacije Konrad Adenauer u Srbiji i Crnoj Gori koja je i ove godine glavni sponzor Letnje škole ekonomije, i g-din Ramunas Janusauskas, predstavnik delegacije Evropske Unije u Srbiji.

Program

Prvo predavanje uvodnog dana održao je direktor Instituta ekonomskih nauka, prof. Dejan Erić. Prof. Erić govorio je o trendovima u procesu restrukturiranja u regionu Jugoistočne Evrope. Učesnici škole imali su priliku da sa prof. Erićem diskutuju o značaju korporativnog restrukturiranja, osnovnim problemima sa kojima se kompanije u Srbiji suočavaju kao i različitim pogledima kada je u pitanju proces restrukturiranja kompanija u državnom vlasništvu.

Popodnevno predavanje pod nazivom “Budi originalan. Primena naučnog rada u procesu kreiranja novih radnih mesta” održali su gospodin Zoran Birovljević i gospodjica Dušica Birovljević iz Nomotehničkog centra, Beograd.

Drugi dan XVII Letnje škole ekonomije

Drugi dan XVI Letnje škole ekonomije otvorio je gospodin William Bartlett, istraživač na Londonskoj školi ekonomije i političkih nauka. Prof. Bartlett je održao predavanja na temu potencijala ekonomskog razvoja u regionu i dao poseban osvrt na strukturne reforme koje treba sprovesti u cilju stimulisanja ekonomskog rasta i poboljšanja izvoza. Tokom prvog predavanja, on je naglasio da je proces EU integracija od ključne važnosti ekonomsku stabilnost u regionu. Ipak, u cilju značajnijeg povećanja izvoza, potrebno je povratiti stare ekonomske veze koje su zemlje regiona imale za vreme članstva u pokretu nesvrstanih. Tokom drugog predavanja, Prof. Bartlett je sa učesnicima diskutovao o osnovnim strukturnim reformama kako bi se poboljšala konkurentnost. Kao ključnu meru koja je potrebna u cilju dugoročnog povećanja konkurentnosti, on je istakao investicije u obrazovanje i reformu obrazovne politike.

U popodnevnom delu današnjeg programa, održana je radionica na temu Kako poboljšati konkurentnost srpske ekonomije? Radionicu su vodile istraživačice IEN, Slavica Stevanović i Sonja Djuričin. One su diskutovale o značaju koncepta konkurentnosti u savremenom svetu, modernim pokazateljima konkuretnosti i najvažnijim preprekama sa kojima se suočavaju zemlje Zapadnog Balkana u procesu izgradnje konkurentnijih privreda. Tokom radionice, koleginice Djuričin i Stevanović predstavile su nešto detaljnije svoje viđenje mera konkurentnosti koje se danas koriste, i sprovele uz pomoć učesnika kratku anketu koja govori o stavovima učesnika škole u vezi sa faktorima poboljšanja konkurentnosti u regionu.

Treći dan XVII Letnje škole ekonomije

Prva dva predavanja trećeg dana Letnje škole održao je gospodin Saša Radulović, bivši ministar privrede u Vladi Republike Srbije. Tokom prvog predavanja pod nazivom „Budžet i struktura BDP Republike Srbije“, gospodin Radulović je govorio o tome zašto srpska ekonomija nije uspela da ostvari očekivani nivo ekonomskog razvoja naglašavajući da je glavni problem potpuno neadekvatna ekonomska politika koja je i danas na snazi od strane kreatora politika. Prema njegovim rečima, Srbija mora da u potpunosti promeni svoju ekonomsku paradigmu. Neke od mera koje bi bile korisne u tom procesu su svakako reforma poreskog sistema, smanjenje sive ekonomije i kreiranje atraktivnijeg ambijenta za razvoj malih i srednjih preduzeća.

U drugom predavanju, Radulović je naglasio da je proces privatizacije, koji se bazirao na neadekvatnim zakonima, uticao na visok nivo korupcije tokom celog procesa tranzicije dok političke elite nisu ništa učinile da se taj proces zaustavi.

U toku popodnevnog dela trećeg dana letnje škole, istraživači IEN Duško Bodroža i Saša Milivojević održali su radionicu pod nazivom „Kako rešiti glavne ekonomske probleme u regionu Zapadnog Balkana?“ Oni su prezentovali trendove kretanja stranih direktnih investicija u poslednjih nekoliko godina pokušavajući da u diskusiji sa učesnicima pronadju odgovor na pitanje zašto zemlje regiona nisu uspele da privuku veći iznos investicija i koje su osnovne barijere u procesu njihovog privlačenja. Takodje, ukazali su na osnovne probleme funkcionisanja penzionog sistema Srbije, njegovu neodrživost i preporuke za prevazilaženje ovakvog stanja.

Četvrti dan XVII Letnje škole ekonomije

Vanredni profesor i istraživač IEN, Marko Malović održao je uvodno predavanje četvrtog dana XVII Letnje škole ekonomije. On je održao predavanje na temu trendova u evoluciji medjunarodnog monetarnog sistema. U veoma interaktivnoj atmosferi i živoj diskusiji koja se potom razvila, učesnici škole imali su priliku da sa prof. Malovićem razmene mišljenja u vezi sa trenutnim trendovima u oblasti medjunarodnih ekonomskih odnosa, uloge zemalja BRIK-a, ekonomske politike Kine i mnogim drugim aktuelnim pitanjima.

Drugo predavanje je održala istraživačica IEN, Kosovka Ognjenović. Ona je učesnicima održala predavanje na temu „Uloga empirijskog istraživanja u savremenim ekonomijama“ prezentujući osnovne faze procesa ekonometrijskog istraživanja i uloge koje ekonometrijski rezultati mogu imati u kreiranju ekonomske politike i donošenja investicionih odluka.

U popodnevnom delu četvrtog dana škole, istraživač IEN, Dragan Filimonović, održao je radionicu na temu strukturiranja empirijskog ekonomskog istraživanja. On je uradio simulaciju kvantitativnog istraživanja iz oblasti medjunarodne trgovine na primeru Bugarsku koristeći gravitacioni model.

Peti dan XVII Letnje škole ekonomije

Uvodna predavanja poslednjeg dana XVII Letnje škole ekonomije održao je gospodin Vladimir Simović, docent i istraživač Instituta ekonomskih nauka. Simović je u uvodnom predavanju razmatrao sa učesnicima različite aspekte kontrole finansijske discipline posebno se osvrnuvši na ulogu kreditnog biroa u tom procesu. U drugom predavanju bilo je reči o procesu otpočinjanja poslovanja na internetu i različitim fazama poslovanja internet kompanija. Polaznici su imali priliku da čuju na koji način mogu započeti sopstveni biznis na internetu ali i sa kakvim izazovima sa u tom poslovanju mogu suočiti.

U nastavku dana polaznicima je predavanje održala Maša Mišić, aktivistkinja nevladine organizacije Srbija u pokretu. Ona je na praktičnim primerima pokazala na koji način se sprovode marketinške kampanje i koje su mogućnosti angažovanja udruženja gradjana u cilju rešavanja društvenih problema.

Poslednji predavač na XVII Letnjoj školi bio je Ivan Bjelajac zaposleni i jedan od suvlasnika kompanije Devana Technologies, jedne od najvećih internet kompanija u Srbiji. Bjelajac je održio predavanje na temu osnivanja internet biznisa. U veoma interaktivnom predavanju on je pokušao da izadje iz okvira koje u procesu osnivanja kompanija postavljaju tradicionalni teorijski koncepti koji se oslanjaju na biznis planove umesto na biznis modele. Nakon završetka predavanja, polaznici škole su podeljeni u nekoliko manjih grupa su prezentovali sopstvene ideje za poslovanje na internetu.

Na zatvaranju ovogodišnje Letnje škole ekonomije pomoćnik direktora IEN, gospodin Ivan Stošić i članovi Organizacionog odbora škole su uručili su polaznicima sertifikate.