Визија трансформације Института економских наука је да постане регионални центар изврсности у локално и међународно релевантним областима економских наука са снажном позицијом у Европском истраживачком простору, у складу са постојећом визијом ИЕН усвојеном у Стратегији ’25.
Институт економских наука (ИЕН) је започео процес трансформације кроз пројекат Акцелерације иновација и подстицања раста предузетништва у Србији (Пројекат SAIGE). Реализација Пројекта SAIGE усвојена је Законом о потврђивању Споразума о зајму између Републике Србије и Међународне банке за обнову и развој ("Службени гласник РС - Међународни уговори", број 3 од 26. фебруара 2020.), а у складу са Законом о науци и истраживањима (“Службени гласник РС“, број 49/2019). Пуна подршка се пружа преко Јединице за управљање пројектом SAIGE.
Процес трансформације Института економских наука званично је започео 21. октобра 2022. године потписивањем Меморандума о разумевању о сарадњи и подршци процесу институционалне трансформације (МоР) са Министарством просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије (Министарство). На основу Закона о потврђивању Споразума о зајму између Републике Србије и Међународне банке за обнову и развој и МоР, између Министарства и ИЕН потписан је Споразум о пружању финансијске подршке у процесу институционалне трансформације. Споразум о пружању финансијске подршке се реализује на основу плана и динамике реализације активности и очекиваних резултата који су дефинисани у МоР.
Институт економских наука се самостално пријавио за процес трансформације. Кроз упитник Министарства, ИЕН је 2020. године извршио самосталну процену сопствених капацитета, резултата рада, извора финансирања, партнерства и других аспеката пословања. Након самосталне процене сопствених капацитета, ИЕН је изразио заинтересованост да настави даље учешће у процесу који подразумева спољну међународну експертску процену и припрему Плана трансформације. Процесом селекције, одабрано је 20 института међу којима је и ИЕН као учесник треће групе оних који су започели процес трансформације. Основ процеса је План трансформације ИЕН (План) сачињен од стране INOMER и усаглашен са руководством ИЕН. Планом је представљена мапа трансформације ИЕН у наредне три године. У питању је документ који се може развијати и прилагођавати контекстуалним променама током времена. План трансформације представља Прилог 1 МоР-а, док се у Прилогу 2 налазе дефинисани циљеви и прекретнице за прву годину трансформације.
У процесу трансформације ИЕН-у ће бити пружена стручна подршка, подршка у изградњи капацитета и трансферу знања. Поред тога, за запослене ће се креирати различите врсте обука и пружиће се подршка у организовању студијских путовања и краткорочних програма размене. ИЕН-у ће бити пружена помоћ за успостављање сарадње са другим истраживачким институтима који се налазе у процесу трансформације, као и помоћ приликом формирања заједничких радних група, организовања радионица, семинара, конференција и других активности предвиђених Планом.
Циљ Плана је да трансформише ИЕН у међународно признат институт повећањем релевантности и изврсности његових истраживачких и иновативних активности које доводе до високог друштвено-економског утицаја. Имплементацијом Плана, ИЕН ће (1) усвојити најбоље праксе истраживања и управљања иновацијама у својој области, (2) развити различите и висококвалитетне изворе финансирања истраживања и иновација и (3) идентификовати и инвестирати у развој стратешких циљева истраживања и иновација високе вредности и сродних иницијатива које, између осталих резултата, стварају значајне економске и друштвене резултате.
Имплементација Плана пружа могућност ИЕН да развије снажан и динамичан организациони оквир и културу, ефикасну стратегију, механизме и алате, ресурсно ефикасне пословне процесе и добро успостављена партнерства са заинтересованим странама у локалним и националним иновационим екосистемима, као и у оквиру Европског истраживачког простора.
За помоћ у имплементацији плана трансформације ИЕН-а, именовани су Међународни институционални консултант (МИК) и Национални институционални консултант (НИК). Додељивање МИК-а и НИК-а је вођено потребама ИЕН-а и специфичним способностима и искуствима консултаната. Консултанти доносе вишегодишње међународно и домаће искуство у управљању истраживањем и развојем и фокусирају се на пружање стратешких смерница ИЕН у процесу трансформације. ИЕН формира Међународни саветодавни научни одбор (МСНО) да подржи процес трансформације. Улога чланова МСО-а је да саветује ИЕН о томе како да постигне већи краткорочни и дугорочни успех на релевантним домаћим, европским и међународним тржиштима. Унутар ИЕН процес трансформације се спроводи уз подршку Тима за трансформацију (TT). Тим за трансформацију активно пружа подршку имплементацији ИЕН Плана за трансформацију кроз припрему потребних информације и материјале и комуникацију са запосленима. Руководилац ИЕН Тима за трансформацију је др Соња Ђуричин.
У циљу стварања услова потребних за постизање истраживачке изврсности, знања и иновација високе вредности и њиховог трансфер у привреду и друштво, у процесу трансформације, ИЕН ће активно сарађивати са ресорним Министарством и другим институтима. ИЕН ће кроз процес трансформације бити у прилици да обезбеди инпуте неопходне за унапређење релевантног институционалног оквира на националном нивоу.