Nastavkom istraživanja stranice prihvatate upotrebu kolačića. Ukoliko su Vam potrebne dodatne informacije i/ ili ne želite da imate kolačiće kada koristite stranicu, posetite deo O kolačićima.

Slažem se
Истраживање ИЕН о опорезивању дувана у Србији представљено на међународној конференцији и радионици у Бечу

Истраживање ИЕН о опорезивању дувана у Србији представљено на међународној конференцији и радионици у Бечу

Чланови истраживачког тима Института економских наука (ИЕН) на пројекту "Tobacco Taxation in Eastern Europe", др Јован Зубовић, директор ИЕН и координатор истраживачког тима, др Оливера Јовановић и др Валентина Вукмировић, учествовали су на два међународна догађаја: „Conference on Health Tax Reforms“, одржаној у канцеларији Светске банке у Бечу 24-25. јуна 2024. године, и „Health Taxation Workshop“ у Институту за међународне економске студије у Бечу (Wiiw) 25-27. јуна 2024. године.

Конференцију су организовали Светска банка, Институт за међународне економске студије у Бечу (Wiiw) и Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health. Догађај је окупио представнике Светске банке, Bloomberg Philantropies, Европске комисије, Светске здравствене организације, Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health, ОЕЦД-а, као и представнике министарстава и институција из области јавних финансија и јавног здравља из Босне и Херцеговине, Молдавије, Црне Горе, Северне Македоније, Пољске, Косова*, као и представнике истраживачке заједнице. Конференција је истакла да ефикасна акцизна политика за производе попут дувана, алкохола и газираних и заслађених пића представља једну од најефикаснијих стратегија за смањење конзумације штетних производа и, последично, спречавање њихових негативних последица по здравље људи.

На конференцији је др Јован Зубовић представио резултате истраживања о макроекономском утицају опорезивања дувана у Србији, истичући да редистрибуција чак и 80% додатних прихода од пореза у потрошњу за добра и услуге који смањују сиромаштво и побољшавају друштвено благостање, има позитиван макроекономски утицај на производњу, доходак и запошљавање.

Током тродневне радионице у Wiiw-у, чланови пројектног тима представили су своја истраживања у отвореној дискусији са представницима истраживачких тимова из Албаније, Бугарске, Босне и Херцеговине, Грузије, Црне Горе, Северне Македоније, Пољске, Румуније, Турске и Украјине.