Projekat pod nazivom Identifying the causes of long-term unemployment among older women in Serbia and North Macedonia (sr. Identifikovanje uzroka dugotrajne nezaposlenosti starijih žena u Srbiji i Severnoj Makedoniji) odobren je od strane Višegradskog fonda (en. Visegrad Fund) u okviru programa Visegrad + Grants, na bazi sprovedene evaluacije projektnih prijava podnetih tokom drugog poziva u 2024. godini. Projekat sufinansiraju vlade Češke, Mađarske, Poljske i Slovačke kroz višegradske grantove iz Međunarodnog višegradskog fonda. Misija Fonda je da unapredi ideje za održivu regionalnu saradnju u Centralnoj Evropi. Projekat se sprovodi 18 meseci u Srbiji i Severnoj Makedoniji. Projekat sprovodi konzorcijum na čelu sa Institutom ekonomskih nauka, Srbija, kao vodećim partnerom, u kojem učestvuju Univerzitet „Sv. Kiril i Metodij“ u Skoplju, Ekonomski institut-Skoplje, Severna Makedonija, Institut ekonomskih istraživanja Slovačke akademije nauka, Slovačka, kao i Univerzitet informacionih tehnologija i menadžmenta u Rzeszow, Fakultet za menadžment, Poljska.
Žene starije od 50 godina prepoznate su kao teško zapošljiva kategorija u okviru politike zapošljavanja Srbije i Severne Makedonije, što im omogućava da učestvuju u aktivnim merama na tržištu rada. Zbog nesigurnog zaposlenja i dužih perioda prethodne nezaposlenosti, imaju male šanse da se ponovo zaposle, što ih obeshrabruje i povećava njihovu ranjivost. Cilj ovog projekta je da se istraži šta sprečava žene starije od 50 godina da nađu posao na lokalnom tržištu rada u regionima Beograda i Skoplja. Na osnovu iskustava u Slovačkoj i Poljskoj, biće razvijen skup alata za procenu njihove zapošljivosti kako bi se bolje odgovorilo na postojeće mogućnosti zapošljavanja.
Period implementacije projekta: 01.10.2024-31.03.2026.
Budžet projekta: €48,000.00
Vodeći partner na projektu, Institut ekonomskih nauka (IEN), ima dokazano iskustvo u realizaciji sličnih projekata. IEN je sproveo projekte o uticaju mera podrške zapošljavanju za ugrožene grupe i pružio ekspertizu Ministarstvu nadležnom za poslove zapošljavanja u izradi Strategije zapošljavanja. IEN je renomirana istraživačka institucija sa mnogim nacionalnim i regionalnim kontaktima, uključujući univerzitete i naučnoistraživačke organizacije. Od svog osnivanja 1958. godine, IEN je aktivan u oblastima makroekonomije, međunarodne ekonomije, ekonomije životne sredine, ekonomije blagostanja, ekonomije inovacija, ekonomske istorije, digitalne transformacije i drugih srodnih pod-disciplina. IEN je razvio saradnju sa međunarodnim organizacijama koje realizuju projekte koje finansira GIZ, Evropska komisija (ESF, JRC, HORIZON, INTERREG, COST akcije), Blumberg fondacija, UNDP, Višegradski fond i Švajcarska agencija za razvoj i saradnju (SDC).
Ekonomski institut-Skoplje (EI-Skoplje) je izabran za partnera na projektu jer ima značajnu ulogu u razvoju naučne i stručne misli u ekonomskom segmentu, kroz svoj doprinos u pripremi strategija, politika i planova razvoja pojedinih sektora u privredi Republike Severne Makedonije. Realizovano je na stotine domaćih i međunarodnih istraživačkih projekata u različitim naučnim oblastima, među kojima i iz oblasti tržišta rada. Ovo ukazuje da je kroz svoju istoriju, dugu više od sedam decenija, Institut stvorio čvrste temelje naučnog istraživanja. Ekonomski institut-Skoplje ima dosadašnju saradnju sa vodećim partnerom ovog projekta u realizaciji drugih projekata, organizovanju naučnih konferencija, zajedničkom izdavanju publikacija i drugim zajedničkim aktivnostima.
Institut ekonomskih istraživanja Slovačke akademije nauka (IER SAS) sarađuje sa institucijama koje sprovode politike tržišta rada na lokalnom nivou (Ministarstvo za rad i socijalna pitanja, Javna služba za zapošljavanje), kao i na međunarodnom nivou (Evropska komisija, OECD, CEDEFOP, Evropska fondacija za obuku), te sa poslovnim sektorom pružanjem analiza i konsultantskih usluga vezano za tržište rada. Kombinacija internih istraživačkih kapaciteta i aktivnosti u okviru međunarodne mreže partnerskih organizacija omogućava istraživačima Instituta da obezbede učešće u istraživanjima javnih politika zasnovanih na dokazima. IER SAS je bio uključen u više međunarodnih projekata u oblasti politike tržišta rada, kao što su: studije evaluacije uticaja, kreiranje modela za predviđanje potreba za veštinama i zanimanja i dizajniranje politika dodatnog obrazovanja i obuke/prekvalifikacije.
Univerzitet informacionih tehnologija i menadžmenta u Rzeszow, Fakultet za menadžment (UITM) ima obimnu infrastrukturu koja se nalazi u dva kampusa, uključujući istraživačke objekte, računarske laboratorije, internet mrežu, konferencijsku, telekonferencijsku i infrastrukturu za vebinare. Strategija UITM se fokusira na spajanje istraživanja, poslovanja i obrazovanja. U godinama 1996–2023, Univerzitet je realizovao preko 150 projekata uz finansiranje EU, domaćih i međunarodnih, sa ukupnim iznosom grantova koji prelazi 200 miliona PLN. To su bili projekti finansirani iz različitih programa i fondova: ESF, ERDF, Celoživotno učenje, Erazmus plus, 7. оkvirni program, Centralna Evropa, Norveški fondovi. Jedna od glavnih istraživačkih oblasti Fakulteta za menadžment je potražnja za radnom snagom i veštinama, tržište slobodnih radnih mesta i usklađivanje ponude i potražnje na tržištu rada bazirano na anketnim istraživanjima, administrativnim podacima i velikim podacima prikupljenim sa interneta sa najdužom istorijom istraživanja ponude poslova u Poljskoj.