Nastavkom istraživanja stranice prihvatate upotrebu kolačića. Ukoliko su Vam potrebne dodatne informacije i/ ili ne želite da imate kolačiće kada koristite stranicu, posetite deo O kolačićima.

Slažem se
COST 20112 Platform of policy evaluation community for improved EU policies and better acknowledgement

COST 20112 Platform of policy evaluation community for improved EU policies and better acknowledgement

Projektni okvir: COST Association

Koordinator tima Instituta ekonomskih nauka: dr Jovan Zubović

Trajanje projekta: 2021-2025

Opis:

COST akcija PROFEEDBACK ima za cilj da podstakne umrežavanje zajednice koja se bavi evaluacijama politika na nivou EU, podigne svest o važnosti istraživanja koje se bave evaluacijama politika i poveća njihov uticaj na kreiranje politika. Rukovodeći se bottom-up pristupom, platforma će okupiti istraživače i stručnjake iz različitih naučnih oblasti kako bi predstavili i ocenili teorije, teme, alate i metode evaluacije politika. Rezultati procene dobrih praksi na području Evrope pružiće direktne i veoma kvalitetne podatke za nacionalne i EU institucije odgovorne za evaluacije politika. Imajući u vidu da je evaluacija ključni alat koji pomaže razumevanju, razvoju i unapređenju politika EU, postoji rastuća tražnja za kvalitetnim uslugama evaluacije širom EU. 

Glavni izazov trenutno predstavlja nedostatak takozvane bottom-up platforme za istraživače i eksperte u oblasti evaluacije koja bi olakašala njihovu saradnju. Oni imaju ograničene mogućnosti da diskutuju o zajedničkim problemima, analiziraju prakse koje su karakteristične za pojedine zemlje i ostvare uzajamnu korist kroz efektivno deljenje znanja. PROFEEDBACK ima za cilj suočavanje sa ovim izazovima koristeći se inovativnim, složenim, međusektorskim i multidisciplinarnim pristupom: analizom teorijskih i metodoloških pitanja istraživanja politika evaluacije stavljajući poseban fokus na kohezionu politiku, obogaćujući naučna istraživanja u oblasti evaluacije politika i baveći se novim izazovima, usklađivanjem fragmentiranih pristupa u cilju kreiranja istraživačke agende i zajedničkog razumevanja, doprinoseći izgradnji kapaciteta zajednice z a procenu politika, uključujući nacionalne i EU kreatore politika i civilno društvo da daju doprinos kreiranju politika zasnovanih na dokazima, uobličavajući Kodeks ponašanja evaluatorske zajednice.

U skladu sa definisanim ciljevima projekta, biće kreirane 3 radne grupe čiji će fokus biti na primeni različitih metodologija evaluacije politika u svakoj od faza evaluacije (bivši ante, interim, ex-post): 

  • Radna grupa 1: Teorijski koncept evaluacije. Priprema okvira za evaluaciju pretpostavlja da dizajn dobre procene i pravilan izbor metodologije, zahteva da evaluator trebalo da razume 1) logiku date politike ili programa, 2) podsticaje i ograničenja kreatora politike i 3) tehnička ograničenja (vreme, dostupnost podataka i finansijskih resursa) procene, što će biti predmet rada ove radne grupe.
  • Radna grupa 2: Kvantitativni metodi i prikupljanje podataka. Postoji širok spektar kvantitativnih metoda koji se koriste u proceni od markiranja i jednostavnih statističkih podataka do ekonomskog i (makro) modeliranja. RG2 će se baviti različitim metodološkim aspektima na osnovu upotrebe podataka i ograničavanja dostupnosti podataka, kao i sa pitanjem kako interpretirati i komunicirati nalaze evaluacije koji su zasnovani na kvantitativnim uzorcima.
  • Radna grupa 3: Kvalitativne i participativne metode. RG3 će se fokusirati na kvalitativne i participativne metode. Glavne teme na koje se odnosi ova RG su 1) primenljivost metoda u pogledu angažovanja zainteresovanih strana, 2) objašnjava složenog pristupa pružanjem kontekstualnih podataka i 3) kako da pružite "unutrašnju" perspektivu i kako da naučne rezultate prenesete na razuman način za javnost.