Nastavkom istraživanja stranice prihvatate upotrebu kolačića. Ukoliko su Vam potrebne dodatne informacije i/ ili ne želite da imate kolačiće kada koristite stranicu, posetite deo O kolačićima.

Slažem se
XIV Letnja škola ekonomije

XIV Letnja škola ekonomije

Letnja škola ekonomije je 18. jula svečano otvorena. Prof. Dejan Erić, direktor Instituta ekonomskih nauka, je otvorio Školu, i učesnike škole upoznao sa istorijatom i aktivnostima Instituta. Prof. Erić je poželeo dobrodošlicu studentima, i poželeo im da svakim danom trajanja škole postanu bogatiji zahvaljujući novim znanjima koja budu sticali, i novim poznanstvima.

Program

Uvodno predavanje je održao gospodin Radovan Jelašić, direktor i predsednik Erste Bank Hungary, i bivši guverner Narodne banke Srbije. On je govorio o poukama koje se mogu naučiti iz finansijske krize u jugoistočnoj Evropi, a posebno se osvrtao na probleme sa kojima se suočava Srbija.

Drugi današnji predavač je bio gospodin John Fund, kolumnista Wall Street Journal-a. On je održao dva predavanja, od kojih se prvo bavilo principima slobodne trgovine, a drugo tajnama ekonomskog uspeha evropskih zemalja koje nisu članice Evropske unije.

Gospodin Kristian Vukojičić, zamenik direktora Sektora za nadzor nad delatnošću dobrovoljnih penzionih fondova, je održao poslednje predavanje danas. On je studente upoznao sa osnovnim pojmovima vezano za funkcionisanje privatnih penzionih fondova, i dao je prikaz njihovog poslovanja, kao i očekivanih tendencija u njihovom razvoju, u Srbiji i ostalim zemljama regiona.

Drugi dan Letnje škole ekonomije 2011

Prvo predavanje drugog dana Letnje škole ekonomije održao je viceguverner Narodne banke Srbije Bojan Marković. Gospodin Marković je studente upoznao sa tim koji su zadaci centralnih banaka vezano za vođenje monetarne politike, kao i koji mehanizmi im stoje na raspolaganju, sa posebnim osvrtom na aktivnosti koje u tom pogledu preduzima Narodna banka Srbije.

Naredni predavač je bio gospodin Matijas Šefer, iz Fondacije Konrad Adenauer. On je studente upoznao s konceptom socijalne tržišne privrede, i načinom na koji on funkcioniše u Nemačkoj.

Završno predavanje je održao gospodin Džon Fand, koji je govorio o postojanju konkurencije u nivou poreskih stopa između zemalja, poredeći SAD i međunarodno okruženje.

Treći dan Letnje škole ekonomije 2011

Gospođa Barbara Kolm, direktorka Hajekovog instituta iz Beča i predsednica Evropskog centra za privredni razvoj, danas je održala dva predavanja. Tokom prvog predavanja gospođa Kolm je studente upoznala sa austrijskom školom ekonomske misli, a tokom drugog predavanja je, sa stanovišta austrijske ekonomske škole, predstavila pouke koje se mogu izvući iz ekonomske krize.

Drugi predavač danas je bio gospodin Džon Fand, koji je govorio o odnosu između Hajeka i Kejnsa i njihovih ekonomskih doktrina.

Završno predavanje su održali ekonomisti kancelarije Svetske banke u Srbiji, Lazar Šestović i Duško Vasiljević. Oni su studente ukratko upoznali sa aktivnostima Svetske banke u Srbiji, i dali su prikaz osnovnih nalaza ekonomskog memoranduma koji Svetska banka priprema za Srbiju.

Četvrti dan Letnje škole ekonomije 2011

Prvo predavanje danas je održao profesor Ljubomir Madžar, koji je govorio o novim tendencijama privrednog razvoja Srbije, a posebno o institucionalnim faktorima i političkim preprekama.

Naredni predavač je bio profesor Branko Milanović, glavni ekonomista Svetske banke i profesor na Fakultetu za javne politike Univerziteta Merilend u SAD. On je govorio o teorijama koje se bave problemom nejednakosti unutar država, kao i rezultatima empirijskih istraživanja.

Profesor Dejan Šoškić, guverner Narodne banke Srbije, je održao treće predavanje danas, na kome je studente upoznao sa Bazel II standardima, i sa novom makroprudencijalnom regulacijom.

Završno predavanje danas je održao gospodin Milko Štimac, predsednik Komisije za hartije od vrednosti Republike Srbije, koji je studentima govorio o akcionarstvu i demokratiji.

Završni dan Letnje škole ekonomije 2011

Poslednjeg dana Letnje škole prvo predavanje su održali gospodin Jost de Lat i gospođa Ivana Aleksić, stručnjaci Svetske banke za razvoj ljudskih resursa. Oni su govorili o kvalitetu obrazovnog sistema u Srbiji i veštinama koje se traže na tržištu rada, a koje nedostaju.

Drugo predavanje je održao gospodin Srđan Kokotović, iz kancelarije stalnog predstavnika Međunarodnog monetarnog fonda u Srbiji. Gospodin Kokotović je govorio o ekonomskim izgledima u regionu i u Srbiji.

Završno predavanje na ovogodišnjoj Letnjoj školi ekonomije je održao profesor Branko Milanović, koji je govorio o nejednakosti na globalnom nivou, i to kako između država, tako i između pojedinaca.

Na kraju dana profesor Ivan Stošić, pomoćnik direktora Instituta ekonomskih nauka i gospođa Kosovka Ognjenović, direktor programa Letnje škole ekonomije 2011 su studentima uručili diplome.

Uveče je organizovana oproštajna večera kojoj su, osim studenata, prisustvovali profesori, predstavnici organizatora i donatora.