XIV Летња школа економије

Летња школа економије је 18. јула свечано отворена. Проф. Дејан Ерић, директор Института економских наука, је отворио Школу, и учеснике школе упознао са историјатом и активностима Института. Проф. Ерић је пожелео добродошлицу студентима, и пожелео им да сваким даном трајања школе постану богатији захваљујући новим знањима која буду стицали, и новим познанствима.

Програм

Уводно предавање је одржао господин Радован Јелашић, директор и председник Ерсте Банк Хунгарy, и бивши гувернер Народне банке Србије. Он је говорио о поукама које се могу научити из финансијске кризе у југоисточној Европи, а посебно се освртао на проблеме са којима се суочава Србија.

Други данашњи предавач је био господин Јохн Фунд, колумниста Wалл Стреет Јоурнал-а. Он је одржао два предавања, од којих се прво бавило принципима слободне трговине, а друго тајнама економског успеха европских земаља које нису чланице Европске уније.

Господин Кристиан Вукојичић, заменик директора Сектора за надзор над делатношћу добровољних пензионих фондова, је одржао последње предавање данас. Он је студенте упознао са основним појмовима везано за функционисање приватних пензионих фондова, и дао је приказ њиховог пословања, као и очекиваних тенденција у њиховом развоју, у Србији и осталим земљама региона.

Други дан Летње школе економије 2011

Прво предавање другог дана Летње школе економије одржао је вицегувернер Народне банке Србије Бојан Марковић. Господин Марковић је студенте упознао са тим који су задаци централних банака везано за вођење монетарне политике, као и који механизми им стоје на располагању, са посебним освртом на активности које у том погледу предузима Народна банка Србије.

Наредни предавач је био господин Матијас Шефер, из Фондације Конрад Аденауер. Он је студенте упознао с концептом социјалне тржишне привреде, и начином на који он функционише у Немачкој.

Завршно предавање је одржао господин Џон Фанд, који је говорио о постојању конкуренције у нивоу пореских стопа између земаља, поредећи САД и међународно окружење.

Трећи дан Летње школе економије 2011

Госпођа Барбара Колм, директорка Хајековог института из Беча и председница Европског центра за привредни развој, данас је одржала два предавања. Током првог предавања госпођа Колм је студенте упознала са аустријском школом економске мисли, а током другог предавања је, са становишта аустријске економске школе, представила поуке које се могу извући из економске кризе.

Други предавач данас је био господин Џон Фанд, који је говорио о односу између Хајека и Кејнса и њихових економских доктрина.

Завршно предавање су одржали економисти канцеларије Светске банке у Србији, Лазар Шестовић и Душко Васиљевић. Они су студенте укратко упознали са активностима Светске банке у Србији, и дали су приказ основних налаза економског меморандума који Светска банка припрема за Србију.

Четврти дан Летње школе економије 2011

Прво предавање данас је одржао професор Љубомир Маџар, који је говорио о новим тенденцијама привредног развоја Србије, а посебно о институционалним факторима и политичким препрекама.

Наредни предавач је био професор Бранко Милановић, главни економиста Светске банке и професор на Факултету за јавне политике Универзитета Мериленд у САД. Он је говорио о теоријама које се баве проблемом неједнакости унутар држава, као и резултатима емпиријских истраживања.

Професор Дејан Шошкић, гувернер Народне банке Србије, је одржао треће предавање данас, на коме је студенте упознао са Базел II стандардима, и са новом макропруденцијалном регулацијом.

Завршно предавање данас је одржао господин Милко Штимац, председник Комисије за хартије од вредности Републике Србије, који је студентима говорио о акционарству и демократији.

Завршни дан Летње школе економије 2011

Последњег дана Летње школе прво предавање су одржали господин Јост де Лат и госпођа Ивана Алексић, стручњаци Светске банке за развој људских ресурса. Они су говорили о квалитету образовног система у Србији и вештинама које се траже на тржишту рада, а које недостају.

Друго предавање је одржао господин Срђан Кокотовић, из канцеларије сталног представника Међународног монетарног фонда у Србији. Господин Кокотовић је говорио о економским изгледима у региону и у Србији.

Завршно предавање на овогодишњој Летњој школи економије је одржао професор Бранко Милановић, који је говорио о неједнакости на глобалном нивоу, и то како између држава, тако и између појединаца.

На крају дана професор Иван Стошић, помоћник директора Института економских наука и госпођа Косовка Огњеновић, директор програма Летње школе економије 2011 су студентима уручили дипломе.

Увече је организована опроштајна вечера којој су, осим студената, присуствовали професори, представници организатора и донатора.