Nastavkom istraživanja stranice prihvatate upotrebu kolačića. Ukoliko su Vam potrebne dodatne informacije i/ ili ne želite da imate kolačiće kada koristite stranicu, posetite deo O kolačićima.

Slažem se
Interni projekat DigKompOSI

Interni projekat DigKompOSI

Digitalne kompetencije osoba sa invaliditetom u Srbiji i uključivanje u rad na onlajn platformama – DigKompOSI

Sa oko 5.2 milijarde korisnika u ovom trenutku Internet predstavlja ogromno virtuelno tržište rada sa velikom ponudom poslova na daljinu. Ekspanzija platformi za udaljeni rad i tendencija savremenih biznisa da deo svojih poslovnih operacija outsource-uju pojedincima na udaljenim lokacijama, stvara veliki potencijal za pronalaženje zaposlenja u ovoj oblasti. Osim u oblasti virtuelnog tržišta rada, Internet otvara i ogromne mogućnosti u sferi digitalnog preduzetništva. Sve je veći broj startup-ova koje pojedinci pokreću zahvaljujući upotrebi Interneta i raznolikosti poslovnih modela do kojih je svojom pojavom doveo.

U Srbiji se prema dostupnim izvorima podataka procenjuje da se oko 730.000 osoba suočava sa nekom vrstom invaliditeta (fizički, senzorni, teškoće u učenju ili koncentraciji/intelektualni). Od tog broja, samo je oko 13% zaposleno. Kao posledica suočavanja sa diskriminacijom u potrazi za zaposlenjem, osobe sa invaliditetom imaju veću tendenciju ka dugoročnoj nezaposlenosti i potpunom povlačenju sa tržišta rada. Posledično, ovaj segment populacije ima značajno veći rizik od finansijskog siromaštva (23,7% naspram 15,3% kod osoba bez invaliditeta) i materijalne deprivacije (11% naspram 5,1%). Pored toga, osobe sa invaliditetom suočavaju se sa poteškoćama u pristupu i korišćenju digitalnih tehnologija usled nepovoljnog socioekonomskog statusa. Jaz u pogledu isključenosti sa tržišta rada i digitalne isključenosti osoba sa invaliditetom naročito je produbljen u periodu aktuelne zdravstvene krize. U tom kontekstu, značaj kreiranja uslova za realizaciju inkluzivne digitalne ekonomije za osobe sa invaliditetom prepoznat je od strane Međunarodne organizacije rada i Evropskog socijalnog fonda.

Ekspanzija novih modela rada posredstvom digitalnih tehnologija zahteva korišćenje softvera za onlajn konferencije, onlajn kolaboraciju i cloud computing. Međutim, IKT proizvodi i usluge ne razvijaju se na principu univerzalnog dizajna i nisu lako dostupni osobama sa invaliditetom s obzirom da i pristup asistivnim tehnologijama izostaje usled čega je neophodno osmisliti mehanizme kako bi se povećala mogućnost digitalne inkluzije i zapošljavanja ovih osoba u onlajn okruženju. Učešće u radu virtuelnih platformi za udaljeni rad i pokretanje sopstvenih poduhvata u oblasti digitalnog preduzetništva daje jednake mogućnosti različitim kategorijama osoba sa invaliditetom da se uključe i povećaju svoje šanse za zaposlenjem i generisanjem sopstvenih prihoda.

Opšti cilj projekta Digitalne kompetencije osoba sa invaliditetom u Srbiji i uključivanje u rad na onlajn platformama - DigCompOSI jeste identifikovanje i ocenjivanje veličine jaza između nivoa digitalnih kompetencija osoba sa invaliditetom i kompetencija koje su im neophodne za učešće u radu virtuelnih platformi za udaljeni rad i pokretanje sopstvenih preduzetničkih poduhvata u oblasti digitalnog preduzetništva.

U skladu sa definisanim opštim ciljem, Projekat doprinosi:

  • Promovisanju Izvrsnosti IEN kroz jačanje kompetencija istraživača i unapređenje naučne produkcije u ovoj još uvek naučno nedovoljno istraženoj oblasti.
  • Jačanju Uticaja IEN kroz organizaciju javne diskusije (okrugli sto) i ukazivanje kreatorima ekonomske politike na probleme sa kojima se suočavaju osobe sa invaliditetom prilikom uključivanje na onlajn tržište rada.
  • Jačanju Uticaja IEN kroz proširenje i unapređenje mreže partnerskih institucija (organizacije iz nevladinog sektora).
  • Polazeći od toga da predstavlja input za značajan međunarodni projekat – Erasmus+ KA220 ADU, Projekat doprinosi i jačanju Uticaja IEN kroz rast njegove vidljivosti od strane međunarodnih donatora.

Članovi projektnog tima:

Rezultati projekta

Javna politika

Dokument pripremljen u vezi sa kreiranjem i analizom javnih politika - Digitalne kompetencije osoba sa invaliditetom u Srbiji i uključivanje u rad na onlajn platformama

Sažeci preporuka za javne politike

Sažetak preporuka za javne politike – Digitalne kompetencije osoba sa invaliditetom u Srbiji i uključivanje u rad na onlajn platformama

Naučne publikacije u časopisima i zbornicima radova sa domaćih i međunarodnih konferencija

Lazić, M., Vukmirović, V., Banović, J., Simović, V. & Paunović, M. (2023). Digital competencies as a precondition for an inclusive digital economy - Is there a gender gap among persons with disabilities in Serbia?. Journal of Women’s Entrepreneurship and Education, 1-2:51-71. Doi: 10.28934/jwee23.12.pp51-71.

Lazić, M. & Vukmirović, V. (2023). ). Improving Digital Competences of Persons with Disabilities as a Precondition for an Inclusive Digital Economy: Evidence from Serbia. U: 4th Virtual International Conference: Path to a Knowledge Society-Managing Risks and Innovation PaKSoM 2022 (str. 389-395), December 08-09, 2022.

Lazić, M., Domazet, I., Vukmirović, V. & Banović, J. (2022). Strategic framework for inclusion of persons with disabilities in online (platform) work. U: 27th International Scientific Conference Strategic Management and Decision Support Systems in Strategic Management SM 2022 (str. 397-404), 20. maj 2022, Subotica: Ekonomski fakultet.

Lazić, M., Domazet, I. & Vukmirović, V. (2022). Opening the black box: Is there a gender gap in digital competences of persons with disabilities in Serbia?. U: 28th RSEP International Conference on Economics, Finance & Business (str. 25-26). 24-25. novembar, 2022, Rome: RSEP & BC Group Inc.

Vukmirović, V. & Lazić, M. (2022). Do persons with disabilities perceive digital labor platforms as a chance for employment?. U: International scientific conference "Global economic trends - challenges and opportunities" (str. 133-136). 28. novembar 2022, Beograd: Beogradska bankarska akademija.

Napomena: Projekat je finansiran sredstvima IEN kao pobedničko rešenje na internom konkursu za finansiranje projekata Nada22.