Nastavkom istraživanja stranice prihvatate upotrebu kolačića. Ukoliko su Vam potrebne dodatne informacije i/ ili ne želite da imate kolačiće kada koristite stranicu, posetite deo O kolačićima.

Slažem se
Пројекат EPICA финансиран од стране Фонда за Науку РС

Пројекат EPICA финансиран од стране Фонда за Науку РС

У последњој пројектној години, организовали смо низ догађаја који представљају синтезу заједничког рада ЕПИКА учесника Факултета драмских уметности, Архитекторнског факултета, Факултета ликовних уметности, Факултета за спорт и психологију, Института економских наука и партнера Комитета.

Програм „Живот у блоку“ је укључио низ партиципативних догађаја из сфере културе, уметности и архитектуре који су реализовани у периоду од 11.10.2024. до 20.10.2024. године у Блоку 45 на отвореном и МЗ Сава.

Такође, финална научна конференција ЕПИКА пројекта (Оснаживање партиципације у култури и архитектури: активирање јавних ресурса за и са заједницама), представљала је научни део програма „Живот у блоку“ и одржана је 19.10.2024, 10-18ч у просторијама Месне заједница Сава, Блок 45, Нови Београд.

Током последње три године, у оквиру ЕPICA пројекта, активно смо истраживали концепте, праксе и политике партиципације грађана у одбрани, очувању и управљању јавним ресурсима у Србији. ЕPICA пројекат имао је за циљ да оснажи концепт партиципације, како у теорији тако и у пракси, са идејом да предузме посвећен корак ка развоју демократског и одрживог друштва и побољшању квалитета живота. Основни циљ ЕPICA пројекта је био проналажење алтернативних, системских решења и модела одлучивања који се заснивају на принципима демократије, правичности, солидарности и бриге за људе и животну средину. Уз подршку Фонда за науку Републике Србије, кроз активности тима међународно признатих истраживача и практичара у области савремене уметности, наслеђа, архитектуре и просторног планирања у Србији, стекли смо бројне увиде у процесе партиципације и подржали заједнице грађана који се ангажују у својим локалним заједницама.

На овој финалној конференцији циљ нам је био да свима који су заинтересовани за демократска системска решења заснована на директном учешћу грађана понудимо важне и занимљиве увиде и налазе трогодишњих истраживања. На финалној ЕPICA конференцији учесници су могли да:

  • чују више о различитим концептима партиципације;
  • добију увиде о искуствима оних који су учествовали у партиципативним пројектима или их водили током последњих десет година широм Србије;
  • упознају се са налазима и специфичностима конкретних процеса учешћа грађана у урбанизму, савременој уметности и културном наслеђу, од одбрана јавних добара и сфере на примерима студија река Старе Планине, преко Новобеоградских блокова, уметничких акција у Старој Пазови, одбране и ревитализације Алмашког краја у Новом Саду, до вредновања Културног предела Бача
  • сазнају које су иновативне методологије коришћене током партиципативног акционог истраживања у Новобеоградским блоковима 44, 45, 70 и 70а, и шта је изникло из ове „живе лабараторије“ са заједницом;
  • добију дубље увиде и разумевање у вези са механизмима ангажовања грађана на локалном нивоу, укључујући историју и могуће будућности у моделовању јавих практичних политика са циљем ревитализације месних заједница.