Nastavkom istraživanja stranice prihvatate upotrebu kolačića. Ukoliko su Vam potrebne dodatne informacije i/ ili ne želite da imate kolačiće kada koristite stranicu, posetite deo O kolačićima.

Slažem se
Интерни пројекат ДигКомпОСИ

Интерни пројекат ДигКомпОСИ

Дигиталне компетенције особа са инвалидитетом у Србији и укључивање у рад на онлајн платформама – DigCompOSI

Са око 5.2 милијарде корисника у овом тренутку Интернет представља огромно виртуелно тржиште рада са великом понудом послова на даљину. Експанзија платформи за удаљени рад и тенденција савремених бизниса да део својих пословних операција оутсоурце-ују појединцима на удаљеним локацијама, ствара велики потенцијал за проналажење запослења у овој области. Осим у области виртуелног тржишта рада, Интернет отвара и огромне могућности у сфери дигиталног предузетништва. Све је већи број стартуп-ова које појединци покрећу захваљујући употреби Интернета и разноликости пословних модела до којих је својом појавом довео.

У Србији се према доступним изворима података процењује да се око 730.000 особа суочава са неком врстом инвалидитета (физички, сензорни, тешкоће у учењу или концентрацији/интелектуални). Од тог броја, само је око 13% запослено. Као последица суочавања са дискриминацијом у потрази за запослењем, особе са инвалидитетом имају већу тенденцију ка дугорочној незапослености и потпуном повлачењу са тржишта рада. Последично, овај сегмент популације има значајно већи ризик од финансијског сиромаштва (23,7% наспрам 15,3% код особа без инвалидитета) и материјалне депривације (11% наспрам 5,1%). Поред тога, особе са инвалидитетом суочавају се са потешкоћама у приступу и коришћењу дигиталних технологија услед неповољног социоекономског статуса. Јаз у погледу искључености са тржишта рада и дигиталне искључености особа са инвалидитетом нарочито је продубљен у периоду актуелне здравствене кризе. У том контексту, значај креирања услова за реализацију инклузивне дигиталне економије за особе са инвалидитетом препознат је од стране Међународне организације рада и Европског социјалног фонда.

Експанзија нових модела рада посредством дигиталних технологија захтева коришћење софтвера за онлајн конференције, онлајн колаборацију и цлоуд цомпутинг. Међутим, ИКТ производи и услуге не развијају се на принципу универзалног дизајна и нису лако доступни особама са инвалидитетом с обзиром да и приступ асистивним технологијама изостаје услед чега је неопходно осмислити механизме како би се повећала могућност дигиталне инклузије и запошљавања ових особа у онлајн окружењу. Учешће у раду виртуелних платформи за удаљени рад и покретање сопствених подухвата у области дигиталног предузетништва даје једнаке могућности различитим категоријама особа са инвалидитетом да се укључе и повећају своје шансе за запослењем и генерисањем сопствених прихода.

Општи циљ пројекта Дигиталне компетенције особа са инвалидитетом у Србији и укључивање у рад на онлајн платформама - DigCompOSI јесте идентификовање и оцењивање величине јаза између нивоа дигиталних компетенција особа са инвалидитетом и компетенција које су им неопходне за учешће у раду виртуелних платформи за удаљени рад и покретање сопствених предузетничких подухвата у области дигиталног предузетништва.

У складу са дефинисаним општим циљем, Пројекат доприноси:

  • Промовисању Изврсности ИЕН кроз јачање компетенција истраживача и унапређење научне продукције у овој још увек научно недовољно истраженој области.
  • Јачању Утицаја ИЕН кроз организацију јавне дискусије (округли сто) и указивање креаторима економске политике на проблеме са којима се суочавају особе са инвалидитетом приликом укључивање на онлајн тржиште рада.
  • Јачању Утицаја ИЕН кроз проширење и унапређење мреже партнерских институција (организације из невладиног сектора).
  • Полазећи од тога да представља инпут за значајан међународни пројекат – Ерасмус+ КА220 АДУ, Пројекат доприноси и јачању Утицаја ИЕН кроз раст његове видљивости од стране међународних донатора.

Чланови пројектног тима:

Резултати пројекта

Јавна политика

Документ припремљен у вези са креирањем и анализом јавних политика - Дигиталне компетенције особа са инвалидитетом у Србији и укључивање у рад на онлајн платформама

Сажеци препорука за јавне политике Sažeci preporuka za javne politike

Сажетак препорука за јавне политике – Дигиталне компетенције особа са инвалидитетом у Србији и укључивање у рад на онлајн платформама

Научне публикације у часописима и зборницима радова са домаћих и међународних конференција

Лазић, М., Вукмировић, В., Бановић, Ј., Симовић, В. & Пауновић, М.(2023). Digital competencies as a precondition for an inclusive digital economy - Is there a gender gap among persons with disabilities in Serbia?. Journal of Women’s Entrepreneurship and Education, 1-2:51-71. Doi: 10.28934/jwee23.12.pp51-71.

Лазић, М. & Вукмировић, В. (2023). Improving Digital Competences of Persons with Disabilities as a Precondition for an Inclusive Digital Economy: Evidence from Serbia. У: 4th Virtual International Conference: Path to a Knowledge Society-Managing Risks and Innovation PaKSoM 2022 (стр. 389-395), December 08-09, 2022.

Лазић, М., Домазет, И., Вукмировић, В. & Бановић, Ј. (2022). Strategic framework for inclusion of persons with disabilities in online (platform) work. У: 27th International Scientific Conference Strategic Management and Decision Support Systems in Strategic Management SM 2022 (стр. 397-404), 20. мај 2022, Суботица: Економски факултет.

Лазић, М., Домазет, И. & Вукмировић, В. (2022). Opening the black box: Is there a gender gap in digital competences of persons with disabilities in Serbia?. У: 28th RSEP International Conference on Economics, Finance & Business (стр. 25-26). 24-25. новембар, 2023, Рим: RSEP & BC Group Inc.

Vukmirović, V. & Lazić, M. (2022). Do persons with disabilities perceive digital labor platforms as a chance for employment?. У: International scientific conference "Global economic trends - challenges and opportunities" (стр. 133-136). 28. новембар 2022, Београд: Београдска банкарска академија.

Напомена: Пројекат је финансиран средствима ИЕН као победничко решење на интерном конкурсу за финансирање пројеката Нада22.