Nastavkom istraživanja stranice prihvatate upotrebu kolačića. Ukoliko su Vam potrebne dodatne informacije i/ ili ne želite da imate kolačiće kada koristite stranicu, posetite deo O kolačićima.

Slažem se
Идентификовање узрока дуготрајне незапослености старијих жена у Србији и Северној Македонији

Идентификовање узрока дуготрајне незапослености старијих жена у Србији и Северној Македонији

Пројекат под називом Identifying the causes of long-term unemployment among older women in Serbia and North Macedonia (ср. Идентификовање узрока дуготрајне незапослености старијих жена у Србији и Северној Македонији) одобрен је од стране Вишеградског фонда (ен. Visegrad Fund) у оквиру програма Visegrad + Grants, на бази спроведене евалуације пројектних пријава поднетих током другог позива у 2024. години. Пројекат суфинансирају владе Чешке, Мађарске, Пољске и Словачке кроз вишеградске грантове из Међународног вишеградског фонда. Мисија Фонда је да унапреди идеје за одрживу регионалну сарадњу у Централној Европи. Пројекат се спроводи 18 месеци у Србији и Северној Македонији. Пројекат спроводи конзорцијум на челу са Институтом економских наука, Србија, као водећим партнером, у којем учествују Универзитет „Свети Кирил и Методиј“ у Скопљу, Економски институт-Скопље, Северна Македонија, Институт економских истраживања Словачке академије наука, Словачка, као и Универзитет информационих технологија и менаџмента у Рзесзов, Факултет за менаџмент, Пољска.

 

Опис пројекта:

Жене старије од 50 година препознате су као тешко запошљива категорија у оквиру политике запошљавања Србије и Северне Македоније, што им омогућава да учествују у активним мерама на тржишту рада. Због несигурног запослења и дужих периода претходне незапослености, имају мале шансе да се поново запосле, што их обесхрабрује и повећава њихову рањивост. Циљ овог пројекта је да се истражи шта спречава жене старије од 50 година да нађу посао на локалном тржишту рада у регионима Београда и Скопља. На основу искустава у Словачкој и Пољској, биће развијен скуп алата за процену њихове запошљивости како би се боље одговорило на постојеће могућности запошљавања.

Период имплементације пројекта: 01.10.2024-31.03.2026.

Буџет пројекта: €48,000.00

 

Партнери на пројекту:

Водећи партнер на пројекту, Институт економских наука (ИЕН), има доказано искуство у реализацији сличних пројеката. ИЕН је спровео пројекте о утицају мера подршке запошљавању угрожених група и пружио експертизу Министарству надлежном за послове запошљавања у изради Стратегије запошљавања. ИЕН је реномирана истраживачка институција са многим националним и регионалним контактима, укључујући универзитете и научноистраживачке организације. Од свог оснивања 1958. године, ИЕН је активан у областима макроекономије, међународне економије, економије животне средине, економије благостања, економије иновација, економске историје, дигиталне трансформације и других сродних под-дисциплина. ИЕН је развио сарадњу са међународним организацијама које реализују пројекте које финансира GIZ, Европска комисија (ESF, JRC, HORIZON, INTERREG, COST акције), Блумберг фондација, UNDP, Вишеградски фонд и Швајцарска агенција за развој и сарадњу (SDC).

Економски институт-Скопље (ЕИ-Скопље) изабран је за партнера на пројекту јер има значајну улогу у развоју научне и стручне мисли у економском сегменту, кроз свој допринос у припреми стратегије, политике и плана развоја појединих сектора у привреди Републике Северне Македоније. Реализовано је на стотине домаћих и међународних истраживачких пројеката у различитим научним областима, међу којима и из области тржишта рада. Ово указује да је кроз своју историју, дугу више од седам деценија, Институт створио чврсте темеље научног истраживања. Економски институт-Скопље има досадашњу сарадњу са водећим партнером овог пројекта у реализацији других пројеката, организовању научних конференција, заједничком издавању публикација и другим заједничким активностима.

Институт економских истраживања Словачке академије наука (ИЕР САС) арађује са институцијама које спроводе политике тржишта рада на локалном нивоу (Министарство за рад и социјална питања, Јавна служба за запошљавање), као и на међународном нивоу (Европска комисија, OECD, CEDEFOP, Европска фондација за обуку), те са пословним сектором пружањем анализа и консултантских услуга везано за тржиште рада. Комбинација интерних истраживачких капацитета и активности у оквиру међународне мреже партнерских организација омогућава истраживачима Института да обезбеде учешће у истраживањима јавних политика заснованих на доказима. ИЕР САС је био укључен у више међународних пројеката у области политике тржишта рада, као што су: студије евалуације утицаја, креирање модела за предвиђање потреба за вештинама и занимањима и дизајнирање политика додатног образовања и обуке/преквалификације.

Универзитет информационих технологија и менаџмента у Рзесзов, Факултет за менаџмент (УИТМ) има обимну инфраструктуру која се налази у два кампуса, укључујући истраживачке објекте, рачунарске лабораторије, интернет мрежу, конференцијску, телеконференцијску и инфраструктуру за вебинаре. Стратегија УИТМ се фокусира на спајање истраживања, пословања и образовања. У годинама 1996–2023, Универзитет је реализовао преко 150 пројеката уз финансирање ЕУ, домаћих и међународних, са укупним износом грантова који прелази 200 милиона ПЛН. То су били пројекти финансирани из различитих програма и фондова: ESF, ERDF, Целоживотно учење, Еразмус плус, 7. оквирни програм, Централна Европа, Норвешки фондови. Једна од главних истраживачких области Факултета за менаџмент је потражња за радном снагом и вештинама, тржиште слободних радних места и усклађивање понуде и потражње на тржишту рада базирано на анкетним истраживањима, административним подацима и великим подацима прикупљеним са интернета са најдужом историјом истраживања понуде послова у Пољској.